استادیوم های معروف ایران

عکس استادیوم آزادی

نام استادیوم : آزادی تهران

تاریخ تاسیس : 1973

ورزشگاه تیم : تیم ملی ایران و پرسپولیس و استقلال

ظرفیت تماشاگر : 78116

ابعاد زمین : 75*110 متر مربع

ورزشگاه آزادی با طراحی عبدالعزیز فرمانفرماییان ساخته شد و در تاریخ ۲۶ مهر ۱۳۵۲ گشایش یافت.

این ورزشگاه پیش از انقلاب آریامهر خوانده می‌شد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی به پاس رهایی مردم از رژیم پهلوی آزادی نام گرفت. مجموعهٔ ورزشی آزادی تهران هم اکنون با دارا بودن سالن‌های چند منظوره، سالن دوازده هزار نفری و دریاچه مصنوعی یکی از بی‌نظیرترین مجموعه‌های ورزشی آسیاست. در تاریخ ۲۴ مهر ماه ۱۳۸۶ نیز کلنگ ساخت استادیوم چهل هزار نفری فوتبال سرپوشیده ویژه بانوان در ضلع شمال غربی دریاچه توسط مهندس علی‌آبادی معاون رییس جمهور و رییس سازمان تربیت بدنی به زمین زده شد.

تاریخچه
استادیوم ازادی، با معیارهای بین المللی و برای بازی‌های آسیایی ۱۹۷۴ ساخته شد. مساحت ورزشگاه ۴۵۰ هکتار و در غرب تهران واقع است.

گنجایش دقیق ورزشگاه
در تاریخ 23 بهمن 1395  مصطفی مدبر، مدیرعامل وقت شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی ظرفیت دقیق استادیوم آزادی در این باره اظهار داشت: با صندلی‌گذاری که در ورزشگاه آزادی انجام شد این استادیوم دیگر 100 هزار نفری نیست، 78 هزار و 116 صندلی در طبقات اول و دوم این استادیوم نصب شده است و این عدد ظرفیت دقیق ورزشگاه آزادی است.

روشنایی
روشنایی زمین و ورزشگاه توسط ۴ عدد برج که در شمال غربی، شمال شرقی، جنوب غربی و جنوب شرقی ورزشگاه قرار دارند تأمین می‌شود. در بالای این برج‌ها از چراغ‌های گازی و مری کوری و تنگستن هالوژن استفاده شده که سطح نوری برابر ۱۶۵۰ لوکس در سطح زمین تولید می‌کنند.


سیستم صوتی
سیستم صوتی ورزشگاه غیرمتمرکز و برای هر جایگاه ورزشگاه از تعدادی بلندگو در جهت‌های مختلف استفاده شده‌است.


نمایشگر
نمایشگر یا اسکوربرد ورزشگاه در ابتدا به صورت متنی و تک رنگ بود اما سپس بازسازی و به صورت یک نمایشگر رنگی درآمد و همزمان با بازی ایران - آلمان مورد بهره‌برداری قرار گرفت.
ابعاد کل این نمایشگر ۵٫۷ در ۲۰ متر و قسمت نمایشگر رنگی ۲۰٫۷ × ۴٫۱۴ متر است و تفکیک‌پذیری آن ۲۷۸× ۵۷۶ است، همچنین این نمایشگر قابلیت نمایش ۷٫۱۶ میلیون رنگ را دارد.پ


معماری
معمار این ورزشگاه عبدالعزیز فرمانفرمائیان است که برای ۹۰٫۰۰۰ تماشاچی طراحی کرد و در بازی‌های حساس تا ۸۵٫۰۰۰ نفر می‌توانند در آن حضور یابند. این ورشگاه محل پارک برای ۴۰۰ وسیله نقلیه به صورت سرپوشید و ۷ هزار جای پارک در بیرون از ورزشگاه دارد. ایستگاه مترو ورزشگاه آزادی در کنار این ورزشگاه واقع شده‌است.

 

 

عکس استادیوم یادگار امام تبریز

یادگار امام تبریز

تاریخ تاسیس : 1996

ورزشگاه تیم : تراکتور سازی تبریز

ظرفیت تماشاگر : 66833

ابعاد زمین : 68*105 متر مربع

ورزشگاه یادگار امام تبریز دومین ورزشگاه بزرگ فوتبال ایران بوده و گنجایش آن ۷۲٫۰۰۰ نفر است. این ورزشگاه از سال ۱۳۶۸ خورشیدی شروع به ساخت گردید و یکی از ۱۴ مکان ورزشی دهکده المپیک تبریز به‌شمار می‌رود؛ به‌طوری که از مجموع ۳۶۰ هکتار مساحت این دهکده، ۱۲٫۵ هکتار به ورزشگاه یادگار امام اختصاص یافته‌است.

این ورزشگاه، طبق ارزیابی‌های انجام گرفته توسط کنفدراسیون فوتبال آسیا، موفق به دریافت درجه A- شده‌است. قرار است با رفع ایرادات جزئی این ورزشگاه، نظیر ایجاد تغییراتی در تیرهای دروازه، نیمکت ذخیره‌ها و میکس‌زون، درجه آن به A+ ارتقا یابد.

طراح این استادیوم، موفق به دریافت جایزه بین‌المللی ای‌اف‌سی شده‌است. همچنین، ورزشگاهی واقع در شهر هیروشیمای ژاپن، با طرحی مشابه این استادیوم ساخته شده‌است.

طراحی ورزشگاه یادگار امام در سال ۱۳۶۴ صورت گرفته و کلنگ‌زنی و مراحل اجرایی آن از سال ۱۳۶۷ آغاز شد.

طبقه اول سکوی تماشاگران ورزشگاه، فاقد ستون بوده و به صورت طبیعی بر روی صخره و کوه سوار شده‌است. این در حالی است که تنها دو ورزشگاه در دنیا با این ویژگی ساخته شده‌اند.

ورزشگاه یادگار امام به‌جهت نبود برخی امکانات موردنیاز، نیمه‌کاره مانده‌است؛ امکانات رفاهی، جایگاه خبرنگاران، حفاظ‌های امنیتی لازم، رختکن برای تیم‌ها، سرویس‌های بهداشتی، سیستم‌های صوتی، نیمکت ذخیره‌ها و وضعیت نامناسب راه دسترسی از مهم‌ترین مشکلات این ورزشگاه است. همچنین به‌دلیل طولانی‌شدن زمان افتتاح ورزشگاه یادگار امام، سازه‌های بتنی و فلزی آن فرسوده شده‌اند و نیاز به بازسازی دارند

چندین بار در هنگام برگزاری مسابقات رسمی در این ورزشگاه، قطع برق و خاموش شدن نورافکن‌ها، باعث توقف جریان بازی‌ها شده و یا برخی از بازی‌ها نیمه‌تمام ماندند.

پیش از این میزان روشنایی نورافکن‌های ورزشگاه ۶۰۰ لوکس بود که مسئولان ورزشگاه، به منظور آماده‌سازی آن برای میزبانی مسابقات لیگ قهرمانان آسیا، با توافق با یک شرکت بین‌المللی و الگوبرداری از ورزشگاه‌های میزبان جام جهانی در آفریقای جنوبی، میزان روشنایی آن را به ۱۵۰۰ لوکس، که بالاتر از استاندارد ای‌اف‌سی (۱۲۰۰ لوکس) است، رسانده‌اند. به این منظور، برای نخستین بار در ایران، نورافکن‌های با قدرت بالا و مصرف کمتر به نسبت نورافکن‌های قبلی در استادیوم یادگار امام تبریز نصب شده‌است.

تابلوهای تبلیغاتی الکترونیکی LED کنار زمین، برای نخستین بار -پس از ورزشگاه آزادی تهران- در این ورزشگاه نصب شد؛ اما به دلایل نامعلومی این تابلوها در آغاز فصل ۹۱-۹۲ جمع آوری شد.


برای نخستین بار در تاریخ ورزش ایران، طرح بلیط الکترونیکی در این ورزشگاه به اجرا درآمده‌است. تماشاگران می‌توانند، بلیط بازی‌ها را از طریق اینترنت خریداری کرده و با استفاده از کارت-بلیط‌های الکترونیکی خود وارد ورزشگاه شوند.

با صعود باشگاه تراکتورسازی به لیگ برتر و برگزاری بازی‌های خانگی این تیم در ورزشگاه یادگار امام، این استادیوم به شهرت فراوانی در نزد مردم ایران دست یافته‌است. از این رو بسیاری از مسافران و گردش‌گرانی که وارد شهر تبریز می‌شوند، در کنار بازدید از اماکن دیدنی این شهر، از ورزشگاه یادگار امام نیز دیدن می‌کنند.

 

عکس استادیوم نقش جهان

نام استادیوم : نقش جهان اصفهان

تاریخ تاسیس : 2016

ورزشگاه تیم : سپاهان اصفهان

ظرفیت تماشاگر : 75000

ابعاد زمین : 68*105 متر مربع

ورزشگاه نقش جهان ورزشگاهی چند منظوره در شهر اصفهان در کشور ایران است.این ورزشگاه که فاز اول آن در سال ۱۳۸۱ افتتاح شد فقط برای مسابقات فوتبال مورد استفاده قرار گرفت که تیم سپاهان در سال‌های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۵ بازی‌های خانگی خود را در این ورزشگاه برگزار می‌کرد.

موقعیت جغرافیایی استادیوم

استادیوم نقش جهان در شمال شهر اصفهان و در مجاورت پارک جنگلی هزار جریب و بین دو شهر (اصفهان و دولت آباد) قرار دارد که بخشی از زمین در حوزه استحفاظی دولت آباد و بخشی دیگر در اصفهان می‌باشد.


مشخصات فنی کل استادیوم

    فرم استادیوم: بیضی شکل (در دو طبقه)
    ظرفیت طبقه اول: ۴۲ هزار نفر
    ظرفیت طبقه دوم: ؟؟؟
    مساحت کل استادیوم بر روی پلات فرم: به ابعاد ۳۰۰*۳۵۰ و به مساحت کل ۱۰۳۲۵۰ متر مربع *(۱۰ هکتار)
    جاده اختصاصی ویژه استادیوم: به صورت دو باند مجزا به طول ۱۳۰۰ متر

امکانات پیش بینی شده در طبقه اول

    زمین چمن طبیعی با زهکشی مجموعاً به وسعت ۱۱ هزار متر مربع
    چهار ورودی جهت ورزشکاران، تماشاگران و بخش امور اداری و جایگاه ویژه
    پیست دومیدانی ۸ باندی ( تارتان) به وسعت ۶ هزار متر مربع
    پیست ورزش‌های ۷ گانه
    تونل ماراتن با شیب ۵ درصد به طول ۱۱۰ متر
    فضاهای اداری و امکانات پیش بینی شده زیرگرادان‌ها ( سکوها ) ۷ هزار متر مربع
    امکانات پیش بینی شده زیر گرادان‌ها ( سکوها)
    دفاتر هیات‌های ورزشی، رختکن اختصاصی داوران، رختکن اختصاصی مربیان، رختکن ویژه چهار تیم ورزشی، بهداری، اتاق تست دوپینگ و تقلیل وزن، تریا، انتظامات، رختکن ویژه دو تیم معلولین، سرویس‌های بهداشتی و انبار.

امکانات پیش بینی شده زیر قارچ‌های طبقه دوم

    سالن‌های ورزشی تمرینی جهت ورزشکاران قبل از مسابقه: دو سالن والیبال و بسکتبال به مساحت ۷۸۰ مترمربع
    سالن‌های ورزشی تمرینی کوچک: دارای رختکن، سونا، سالن تنیس روی میز و سالن ژیمناستیک به مساحت ۹۰۰ متر مربع
    ورودی‌های تماشاگران و راه پله‌ها برای دسترسی به طبقه دوم


مراحل ساخت استادیوم نقش جهان

    در مرحله اول کاسه استادیوم، گرادان‌ها (سکوهای تماشاگران) و فضای زیر گرادان‌ها (سکوها) و پیست دومیدانی ساخته شده‌است.
    در مرحله دوم اجرایی، گرادان‌های (سکوهای) قارچی شکل پیرامون کاسه در طبقه دوم، راه پله‌ها، ورودی‌های شمالی، جنوبی، شرقی ساختمان جایگاه ویژه، سرویس‌های ۴ گانه بهداشتی و پوشش بام طبقه دوم اجرا خواهد شد.

حواشی

سپاهانی‌ها که اولین دوره قهرمانی لیگ برتر خود را در ورزشگاه نقش جهان اصفهان جشن گرفتند، سالهاست در انتظار تکمیل این ورزشگاه هستند و نیاز آن‌ها به وجود این ورزشگاه در حدی است که رحیمی مدیرعامل باشگاه سپاهان پس از قهرمانی در لیگ یازدهم تهدید کرد اگر تا سال ۱۳۹۲ این ورزشگاه آماده نشود مسابقات سپاهان را به استان دیگری منتقل می‌کند. طبق آخرین وعده ترکاشوند مدیرعامل شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی گفته‌است ورزشگاه بزرگ نقش جهان اصفهان از پروژه‌های طرح مهر ماندگار می‌باشد و بر اساس برنامه زمانبندی باید ورزشگاه نقش جهان تا ۲۲ بهمن سال ۱۳۹۱ تکمیل شود و به هیچ عنوان و دلیلی برای ما پذیرفته نیست که برنامه زمانبندی به تاخیر بیفتد.

 

 

عکس استادیوم غدیر اهواز

نام استادیوم : غدیر اهواز

تاریخ تاسیس : 2012

ورزشگاه تیم : استقلال اهواز

ظرفیت تماشاگر : 51000

ابعاد زمین : 75*105 متر مربع

ورزشگاه غدیر اهواز ورزشگاه چند منظوره در شهر اهواز می‌باشد. و ظرفیت ۵۱،۰۰۰ نفر را دارا است. این ورزشگاه در محدوده شمال‌غربی اهواز در مجاورت جاده اهواز – اندیمشک (جنب میدان بارفروشان) در زمینی به مساحت ۴۴ هکتار احداث شده و دارای استادیوم فوتبال، محوطه‌سازی، پارکینگ‌ها، گذرگاه‌های سواره و پیاده‌رو و دیگر اماکن ورزشی است.

این ورزشگاه که از آن به عنوان سومین ورزشگاه بزرگ ایران بعد از ورزشگاه یادگار امام تبریز یاد می‌شود پس از ۱۷ سال از آغاز ساخت آن در سال ۱۳۹۰ گشایش یافت و نخستین بازی فوتبال این ورزشگاه ظهر روز ۲۵ اسفند ۱۳۹۰ بین دو تیم فوتبال استقلال اهواز و تیم ملی جوانان، در حضور رئیس جمهور وقت برگزار شد.

محوطه این استادیوم ۴۴ هکتار است و پارکینگی با گنجایش بیش از دو هزار ماشین سواری و ۲۰۰ دستگاه اتوبوس پیش‌بینی شده‌است، همچنین در این استادیوم هشت باند برای پیست دو و میدانی در نظر گرفته شده‌است. برای ساخت ورزشگاه ۵۱ هزار نفری اهواز ۶۹۰ میلیارد ریال از اعتبارات ملی و استانی هزینه شده‌است.


تاریخچه
زهره ملیله فرشید، یکی از نخستین و جوانترین معماران زن ایرانی مجموعه ورزشی اهواز را طراحی کرد.

در سال ۱۹۷۴، زهره ملیله فرشید، یکی از نخستین و جوانترین معماران زن ایرانی مجموعه ورزشی اهواز را طراحی کرد. او مایل بود تا اهواز را برای میزبانی بازی‌های المپیک تابستانی سال ۱۹۸۴ آماده کند. طراحی این پروژه در سال ۱۳۷۱ در قالب شرکت مهندسین مشاور ایران‌پویش صورت گرفت و عملیات اجرایی آن در سال ۱۳۷۳ توسط شرکت کروشه آغاز و تا سال ۱۳۷۸ ادامه داشت. ساخت این مجموعه پیشرفتی سریع داشت و آماده بود تا در نوامبر ۱۹۷۸ به بهره‌برداری برسد اما پس از وقوع انقلاب ایران در سال ۱۹۷۹ کار ساخت‌وساز آن لغو شد. به دلیل مشکلات اعتباری، کار پیمانکار پروژه طبق ماده ۴۸ شرایط عمومی خاتمه پیدا کرد و پروژه از سال ۱۳۷۸ تا سال ۱۳۸۲ تعطیل شد. سپس ادامه عملیات اجرایی در سال ۱۳۸۳ به شرکت ساختمانی گوپله واگذار شد.

باتوجه به نقشه‌ها و طرح اولیه این پروژه که در سال ۱۳۷۱ انجام شد، مقرر گردید که دهکده المپیک احداث و در فاز اول آن استادیوم ۵۱ هزار نفری اجرا شود ولی به دلایل مختلف، مجری پروژه به احداث استادیوم ۵۰ هزارنفری بسنده کرده‌است. در ۲۸ اردیبهشت سال ۱۳۸۷ استاندار خوزستان موضوع دهکده المپیک را در حضور محمد علی‌آبادی رئیس وقت سازمان تربیت‌بدنی و سعیدی‌کیا وزیر مسکن و شهرسازی مطرح و در همان جلسه مصوب شد که سازمان مسکن و شهرسازی حدود ۲۰۰ هکتار از زمین‌های اطراف استادیوم ۵۱ هزارنفری را تملک نموده تا دهکده المپیک احداث شود.

 

عکس استادیوم امام رضا (ع)

نام استادیوم : امام رضا مشهد

تاریخ تاسیس : 2014

ورزشگاه تیم : پدیده خراسان

ظرفیت تماشاگر : 30500

ابعاد زمین : 68*105 متر مربع

اولین استادیوم مسقف ایران که پیش از این رییس فدراسیون فوتبال آن را بی نظیرترین طرح ورزشی در ایران خواند، می تواند الگویی برای ساخت دیگر پروژه‌های عمرانی ورزش ایران باشد، ورزشگاهی منحصر به فرد که قابل مقایسه با دیگر ورزشگاه‌های ایران نیست و می‌توان به پشتوانه آن مسابقات بزرگی را در مشهد برگزار کرد.

از سال 1380 مطالعات بر روی این پروژه آغاز شد و پس از چندین سال طراحی و مطالعه به این طرح از استادیوم رسید همچنین با توجه به حساسیت موضوع و محل قرارگیری مجموعه در داخل شهر، قبل از شروع طراحی این استادیوم مجوز شورای تامین شهر مشهد را پس از چندین مرحله کارشناسی اخذ و سپس باقی مراحل طی شد.

وجه تمایز اصلی استادیوم امام رضا (ع) با سایر استادیوم‌های داخل کشور در شکل گیری سالن‌های ورزشی با عملکردهای متنوع در فضای زیر سکوی تماشاچیان فوتبال است که باعث منحصربه فرد بودن پروژه و نیز کارایی بالای آن می‌شود.

14 سالن استاندارد ورزشی مجزا در زیر استادیوم طراحی، ساخت و آماده بهره‌برداری است که همزمان 5 هزار نفر از این سالن‌ها می‌توانند استفاده کنند و از 20 خردادماه این سالن‌ها افتتاح خواهند شد.

کلیه سالن‌های ورزشی مجهز به پیشرفته‌ترین سیستم‌های تاسیساتی بوده و دارای تهویه مطبوع و گرمایش و سرمایش هوشمند است و هوای سرویس های بهداشتی به طور کامل گرفته و در محل دیگری تخلیه می شود و سالن ها مجهز به دستگاه اکسیژن ساز هستند.

این استادیوم در شرف اخذ درجه A آسیا است. پیش از این فقط مجموعه آزادی در ایران دارای درجه A بوده است، استانداردهای لازم یک مجموعه مورد توجه قرارگرفته و پارکینگ طبقاتی با ظرفیت 5 هزار خودرو در 6 طبقه در حال آماده‌سازی است، همچنین این استادیوم براساس گیت های خروجی، دارای عنوان سریع ترین تخلیه در کشور نیز هست.

سالن‌های ژیمناستیک پسران و دختران، بدنسازی خواهران و برادران، ورزش‌های رزمی، تنیس روی میز، بازی‌های پرورشی، آمادگی جسمانی و همچنین سالن همایش، موزه و گنجینه افتخارات ورزشی کشور، سالن کنفرانس، کلینیک پزشکی، بوفه و زمین چمن طبیعی فوتبال روباز از بخش‌های مختلف این استادیوم است.

استادیوم امام رضا (ع) مسقف بوده، طرحی که آن را در خاورمیانه نیز متمایز خواهد کرد. از آنجایی که اجرای این طرح و سقف نیاز به تکنولوژی و توانمندی خاص دارد با یک شرکت معتبر فرانسوی قراردادی منعقد شد که عملیات اجرایی آن طی ماههای اخیر آغاز شده است. این شرکت در کارنامه خود مسقف کردن استادیوم المپیک لندن را دارد و در حال حاضر بر روی چند استادیوم برزیل جهت برگزاری جام جهانی مشغول به فعالیت هستند.

سقف این مجموعه با مساحت پوشش 18000 متر مربع در کشور بی نظیر است. تا 4 ماه دیگر سقف آماده خواهد شد و تا پایان سال 93 کل مجموعه ورزشی افتتاح خواهد شد.

همچنین این استادیوم سه جایگاه ویژه مسئولین و خبرنگاران با ورودی مستقل دارد و سالن همایش‌های این مجموعه با ظرفیت نزدیک به هزار نفر نیز تعبیه شده است.

تمامی ورودی و خروجی سالن ها مجزا است و تمامی رفت و آمدها از طریق گیت و با کارت های الکترونیکی که مجوز عبور از سالن های مشخص برای آن تعریف شده است، صورت میگیرد.

بهترین نوع پیست تارتان و چمن طبیعی دنیا و صندلی‌های استاندارد برای این مجموعه انتخاب شده است، 400 چشمه سرویس بهداشتی امکانات کامل جهت تیم‌های فوتبال شامل دو رختکن، سالن کنفرانس، سالن آماده‌سازی، سونا و جکوزی است.

تا این مرحله از کار 70 میلیارد تومان هزینه شده است که برای ادامه طرح نزدیک به همین مبلغ اعتبار لازم است. خوشبختانه در آستان قدس رضوی روی اعتبارات نگاه مقتصدانه نیست و تولیت آستان قدس رضوی اعتقاد دارند هزینه در ورزش سرمایه گذاری است.

یک کلینیک شبانه روزی و دائمی در مجموعه وجود خواهد داشت و آمبولانس نیز تا سالن های ورزشی می تواند داخل بیاید. 2 سالن بدنسازی مجهز نیز مختص بانوان و آقایان به طور جداگانه با بهترین برند‌های وسایل ورزشی تجهیز شده است که حدود 11 میلیارد تومان تنها هزینه خرید جدیدترین دستگاه های بدنسازی جهت این سالن ها شد.

در حال حاضر 40 پیمانکار با 600 مهندس و کارگر کار اجرای طرح را به پیش می‌برند که در این بین کار احداث 14 سالنی که در قسمت زیر جایگاه‌های تماشاچیان ورزشگاه قرار دارند به پایان رسیده و از 20 خرداد بهره برداری از آن‌ها شروع خواهد شد.

استادیوم 30500 نفری امام رضا (ع) در زمینی به مساحت 5/4 هکتار در تقاطع بلوار خیام و فردوسی و در ضلع شرقی سایت 12 هکتاری مجموعه ورزشی آستان قدس رضوی احداث شده است.

 

عکس استادیوم فولاد آرنا

نام استادیوم : فولاد آره نا

تاریخ تاسیس : 2018

ورزشگاه تیم : فولاد خوزستان

ظرفیت تماشاگر : 30655

ابعاد زمین : 68*105 متر مربع

 

عکس استادیوم ثامن‌الائمه

نام استادیوم : ثامن مشهد

تاریخ تاسیس : 2005

ورزشگاه تیم : ابومسلم خراسان

ظرفیت تماشاگر : 40000

ابعاد زمین : 68*105 متر مربع

ورزشگاه ثامن‌الائمه نام ورزشگاه اصلی شهر مشهد است. این ورزشگاه که حدود ۴۰٫۰۰۰ نفر گنجایش دارد، در سال ۱۳۸۴ به دست محسن مهرعلیزاده، معاون رییس‌جمهور وقت، افتتاح شد. در بازی افتتاحیه، دو تیم ابومسلم و پرسپولیس به مصاف هم رفتند که این دیدار در پایان با برتری یک بر صفر ابومسلم به پایان رسید. این ورزشگاه ثامن مشهد دومین ورزشگاه ایران پس از ورزشگاه آزادی است که به دوربین عنکبوتی مجهز شده‌است.

تاریخچه

در سال ۱۳۷۳ در ۱۰ کیلومتری جاده مشهد شاندیز زمین به مساحت ۴۰۰ هکتار با همکاری استانداری خراسان از طریق منابع طبیعی به تربیت بدنی استان واگذار گردید که از همان سال با همکاری استانداری شروع به دیوارکشی، تسطیح و احداث یک باب سالن چند منظوره آغاز شد. در سال ۱۳۷۵ کلنگ استادیوم فوتبال به زمین زده شده اعتباری به میزان ۷۶۰ میلیون تومان تا سال ۱۳۸۰ برای این طرح هزینه گردید.
در طی سالهای یاد شده از سوی سازمان تربیت بدنی سه باب سوله نیز به مجموعه اهداء گردید و همچنین عملیات احداث پیست دوچرخه سواری نیز آغاز شد. پس از انتصاب جناب آقای مهندس مهرعلیزاده به عنوان معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان تربیت بدنی و با عنایت به شناخت ایشان از استان و طرح، همچنین علاقمندی به احداث طرحی در خورشان مشهد مقدس به عنوان کلان شهر مذهبی ایران و وجود مضجع مطهر و ملکوتی حضرت ثامن الحجج(ع) در این شهر باعث شد با درایت خاص ایشان را در سال ۱۳۸۱ مبلغ ۷۶۰ میلیون تومان به این امر تخصیص داده شود که مطابق با ۵ سال گذشته آن بود در ادامه، سال ۱۳۸۲ مبلغ یک میلیارد و ششصد میلیون تومان مطابق با اعتبار ۶ سال گذشته آن تخصیص داده شد و نهایتاً در سال ۱۳۸۳ مبلغ دو میلیارد تومان پیش بینی گردید .

این مجموعه همزمان با سالروز ولادت با سعادت حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) به دست جناب آقای مهندس مهرعلیزاده افتتاح شد.

لازم به ذکر است که طی سالهای ۱۳۷۳ تا ۱۳۸۳ از سوی استانداری خراسان مبلغ ۸۰۰ میلیون تومان به مجموعه اختصاص داده شده که در جهت راههای ارتباطی، فضای سبز، دو باب سالن چند منظوره، دیوارکشی و سایر موارد در مجموعه بزرگ ثامن الائمه(ع) هزینه شده است.

امکانات
ضمناً استادیوم فوتبال ثامن الائمه (ع) مجهزه به نور ۱۰۰۰ لوکس، اسکوربورد با قابلیت پخش تصویر ویدئویی، چمن با زهکشی و سیستم آبیاری هوشمند، ۷۳۵۰ صندلی پشتی دار، پارکینگ به ظرفیت ۱۲۰۰۰ اتومبیل و چهار رختکن که مجهز به سونا و جکوزی می باشد

چنانچه مطلبی مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران مشاهده کردید با اطلاع دادن ، ما را در امر حذف آن یاری نمایید


X
چنانچه مطلبی مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران مشاهده کردید با اطلاع دادن ، ما را در امر حذف آن یاری نمایید